Fråga från Per-Erik
Hej. Vi har en murad vägg 15 meter lång och 3 meter hög där marken är sluttande efter väggen, marken når 2.5 meter upp på ena sidan och 1.3 meter upp på andra sidan. Det finns inga stödjande väggar på insidan. Sprickbildningar på insidan, väggen bågnar inåt samt att det blir vatten på golvet vid regn. Utsida har sprickbildningar samt en spricka 2 dm upp från klacken som går efter hela långsidan sprickan är mest intryckt på mitten. Väggen har gått tillbaka samt att sprickorna blivt mindre när massorna tagits bort.
Dränering finns men tätskiktet är bortnött. Hur kan vi minska på marktrycket ? Mvh Per-Erik
Svar från Micke
Hej Per-Erik ,
Är ingen konstruktör. Mer marknära/hur man gör innan man byggt. Men här är lite tips
1) Kan man förstärka väggen på något sätt. T.ex. genom att bygga en innervägg in mot denna murade vägg. Agerar då som en stötta kan man säga mot väggen.
2) Jag vet också att pooler har extrema laster på sina väggar, både från mark men också från vattentrycket. Där använder man (se bild) I balkar för att armera upp känsliga ställen. Kanske kan vara nåt att gjuta på en förstärkning ner i grunden och sedan förstärka på ett antal ställen med sån I (i) balkar längs med dessa väggar.
3) Kan man avlasta väggen utifrån så är det såklart bra.
Beklagar om mina råd inte hjälper dig så mycket
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS
