Fråga från anonym
Hej! Jag har läst ganska mycket här och bestämde mig för att isolera min befintliga platta enligt följande: flytspackla grovgjutning – åldersbeständiga byggplast – 15 cm cellplast. Sedan blir det flytspackel och klinker i halva huset och spårade golvvärmeskivor med trägolv i andra halvan. Låter detta korrekt? Mvh Nicklas
Svar från Micke
Hej Nicklas,
Det händer mycket kring denna fråga kompetensmässigt. Har mer förståelse idag än tidigare kring detta. Tack vare bättre och mer kompetenta partners.
De säger så här:
Överliggande isolering klassas som en riskkonstruktion av besiktningsmän. Har du trä i golvet är det en ännu högre risk för problem. Men vissa golv klarar sig relativt bra ändå utan problem, du skriver inte om några fukt- eller luktproblem så det kanske är så i ditt fall.
Eftersom du ska lägga ett nytt flytgolv så är det kanske inte lämpligt att ha samma riskkonstruktion igen. Min uppfattning är att spelar ingen roll om det ska vara golvvärme eller inte, det kan bli problem ändå.
Det finns olika lösningar för detta.
Jag skriver i artikeln här om dessa.
mvh
Micke
PS: Frågan är avanonymiserad.
Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS
