Warning: Undefined variable $popclass in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163

Warning: Undefined variable $image_with_text in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163

Fråga från Anders från Stockholm

Hej Micke,

Jag undrar om det är möjligt att gjuta en betongplatta när det regnar. Dels när man gjuter men även under själva bygget. Det ser ut som att det kommer regna i helgen och då vore det ju dumt att gjuta precis när det regnar.

Hälsningar anders

Svar från Micke

Hej Anders,

Svaret är ja – du kan gjuta men du kommer inte få samma finish som när det inte regnar. Så vill du ha en perfekt yta på betongplattan så bör du undvika det.

Under tiden du bygger ihop undergrunden och betongplattans isolering osv så är det inte lika allvarligt så länge grunden torkar ut. Men husgrunden skall givetvis inte vara plaskblöt innan du gjuter eftersom det kan påverka grundens yta negativt.

Därför gör många entreprenörer så att de utgår från en trist betongyta när de gjuter så de alltid planerar in en efterbehandling.

Läs mer om gjutning av betongplatta här.

Varma sommarhälsningar Micke

Fick du hjälp av denna artikel