Bygglovsprocessen för en tillbyggnad är väldigt lång. Processen skiljer sig inte jättemycket från att bygga nytt, men den har givetvis ett antal olika steg som är mer eller mindre annorlunda. Det beror väldigt mycket på att man faktiskt bor i huset ofta under tiden som man bygger. Man ska ju exempelvis under slutet av processen ett okej att flytta in, men det har man ju redan gjort långt innan man börjar bygga så att den delen av processen gäller då inte för just tillbyggnad. Sen följer en ganska väl utarbetad process med olika delar längs vägen och jag kommer att beskriva den processen i detalj här.

Man kan säga att bygglovsprocessen kan delas upp i två skeden som tillsammans bildar bygglovsprocessen

  • en lovsdel
  • en byggdel

Lovsdelen- kallas även lovsprocessen

Det är egentligen bara första delen som egentligen är själva bygglovet, d vs att man får tillståndet att bygga det man ska göra. Men det är en hel process som tar vid och den börjar då med lovsprocessen.

Innan vi börjar så finns det också definiering av olika intressenter. En intressent är en person som påverkas av projektet. En av intressenterna är den som lämnar in bygglovet alltså

  • kontrollansvarig
  • fastighetsägaren
  • kommunen

När man kommer till ansökningsprocessen som då är själva lovprocessen så består den av ett antal olika steg.

  • Ta fram bygglovshandlingar
  • Hitta kontrollansvarig
  • Lämna in bygglovet till kommunen
  • Kommunen registrerar ansökan om bygglovet
  • Handläggningen påbörjas
  • Bygglovet godkännes och vinner laga kraft

Det kan ta ganska lång tid för ett bygglov att processas. Det kan ta upp till 3 månader. Processen är väldigt komplex process som framförallt följer detaljplanerna som gäller för ditt område. Om din detaljplan inte är detaljplanerad så gäller andra regler. Under den här perioden så går man ut till grannar och frågar och man begär också ut olika typer av kompletterande handlingar. Sen går det ut information till grannarna när man fått ett beslut om lov och lovet vinner så kallad laga kraft.

Byggprojektet

När man fått ett klarställande från kommunen att man fått bygglovet så får man inte börja bygga för det, utan man måste invänta något som kallas för ett startbesked. Innan startbeskedet sker så kallas man till en såkallad teknisk samråd/byggsamråd.

Teknisk samråd/byggsamråd

Inför det tekniska samrådet så upprättas en kontrollplan. När man gått igenom det tekniska samrådet så anmäler man kontrollplanen till kommunen. Man ska ha lämnat in en kontrollplan där man redovisar en mängd olika tekniska egenskapskrav som man avser att uppfylla.

  • ritningar för husgrunden såsom grundsektionsritningar
  • hur stommen ska konstrueras
  • vilken typ av fuktskydd som gäller
  • hur huset ska skyddas mot brand
  • energideklarationsförklaring
  • ventilationsritning
  • mm

Dessa detaljer och liknande detaljer fokuserar man på vid kontrollplanen.

Byggprojektet kan inte påbörjas innan startbeskedet utgivits

Sen påbörjas bygget och pågår tills att man har fått ett såkallat slutbesked. I slutbeskedet så får man ju då besked om att man kan flytta in huset. Innan dess ska kommunen ha gjort arbetsplatsbesök, kontrollansvarig ska ha gjort det och det finns ett till samråd som kallas för slutsamråd som sker innan slutbeskedet. Den här processen är ju då till för att kommunen ska kunna påverka och se till att man följer lagar och regler och kontrollansvarige är ju då där till för att kontrollera att lagar och regler efterföljs.

Teknisk samråd / Byggsamråd

När man påbörjar bygglovsprocessen så är en av dem viktigaste delarna just det tekniska samrådet. Byggherren ska ju då innan man påbörjar bygget och får ett såkallat startbesked, man ska lämna in nödvändig dokumentation som gör att man kan se till att vissa typer av egenskaper och krav på egenskaper som klarar av normerna.
Det finns en hel mängd handlingar som då ska tas fram och dem här handlingarna har ju då på senare tid ställt till problem för många som börjar bygga, inte minst om man ska bygga till. Det kan exempelvis vara att kunden som ska bygga har fått ett bygglov, men har då inte tänkt igenom alla konstruktionsaspekter och tvingas därför
att komplettera med en grundritning. Då har man redan ofta redan fått in offerter, valt material osv. Sen så ställs det då olika typer av frågor i samband med det här och det kan vara från kontrollansvarig. Därmed skapas det lite av ett problem för den som bygger. Så sent i processen kan man behöva ta in saker som hade varit bra att ha reda på redan innan, så därför rekommenderar vi att man tar fram dem här handlingarna redan i början. Eftersom att den här hemsidan handlar väldigt mycket om husgrunder är det vår plikt att se till att man inte missar det här med grundritningar. Jag rekommenderar alla som ska lägga en platta på mark att ta fram en grundsektion/grundritning innan man söker bygglov överhuvudtaget. Detta eftersom att man ofta söker bygglov och har inte har så mycket koll på hur bygget ska realiseras. Det här är en ritning som ritar dit ganska mycket av de frågetecken kring laster, konstruktion av hus och liknande som gör att man underviker problem längre fram. Det är ett litet extrajobb och jag kommer ge en länk till dem ritningar som jag rekommenderar att man funderar igenom redan innan.

Det här byggsamrådet eller tekniska samrådet ska ske ganska tidigt efter att man fått bygglovsprocessen godkänd, så att det inte bara blir stående där. Du får ju inte börja bygga, men åandra sidan så väntar du på kommunen. Dem kommuner som jag varit i kontakt med försöker se till att om man har godkänt ett bygglov så sätter man ett datum när det här tekniska samrådet ska ske. Det kan vara bra att man verkligen strider för det här datumet och får alla att dyka upp på det här mötet. Det är viktigt att exempelvis en entreprenör är med och känner ansvar, men det kan även vara sakkunniga eller olika typer av utlåtanden från grundleverantör och liknande. Det tekniska samrådet har också en funktion i att man vill försöka belysa ansvaret som en byggherre har och man vill också exempelvis få alla att förstå de typer av förutsättningar som gäller för projektet. Det kan exempelvis handla om vad som gäller vid en markundersökning eller en grundundersökning. Det kan också hantera arbetsplatsplanering, hur man jobbar på bygget, vem som jobbar. Sen kan det vara viktigt och bra att gå igenom kontrollplanen, alltså vad det är som kontrollplanen innehåller och vilken annan dokumentation och handlingar behöver man gå igenom och titta på tillsammans. Man tittar också på eventuella arbetsplatsbesök och om det är komplexa och för kommunen viktiga delar som påverkas så kan det vara värt att fundera igenom dem här arbetsplatsbesöken som kommunen då genomför. Vid mötet så pratar man också om det såkallade slutsamrådet och slutbeskedet. Kommunen har ansvar för att dokumentera vad som bestäms och dra i om det behöver blandas in ytterligare parter såsom länsstyrelse osv.

Startbesked

Att få ett startbesked är kanske den viktigaste delen av en bygglovsprocess. Innan det så får du inte börja och kan påläggas en såkallad byggsanktionsavgift och uppgår just nu till ett prisbasbelopp. Det beloppet kan handla om en ganska mycket pengar, över 40 000 kronor och är en ganska onödig kostnad. Det är alltså en avgift som du får betala till
kommunen om du börjar bygga för tidigt. Inför det här startbeskedet så bedömmer kommunen vad som kan hända för att man ska uppleva att bygget kan fortskrida.

Men också att dem tekniska aspekterna uppfylls via kontrollplanen. Man fastställer också en ungefärlig plan för när nästa steg i processen kan påbörjas, d vs det som är utsättningen. En av dem viktigare
delarna är ju måtten på huset, så att man får rätt mått. För att börjar man bygga och man bygger för stort så får man då den här avgiften.