Warning: Undefined variable $popclass in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163
Warning: Undefined variable $image_with_text in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163
Fråga från anonym från Kiruna
Är 0-2 stenmjöl godkänt i grund?
Svar från Micke
Hej ,
Stenmjöl som sådant känns inte rätt.
Om det hade varit grus (vilket är bra dränerande med rätt siktkurva) så brukar man säga att max 5 % av materialet får INTE vara mindre än 2 mm.
Mao så behöver gruset vara grövre än 2 . I ditt fall är allt material under 2 mm och dessutom stenmjöl, vilket för mig inte låter dränerande. Men vet inte riktigt, kan vara så att stenmjöl är dåligt dränerande just pga att kornstorleken är så låg. Tror det.
Oavsett rekommenderar jag dig INTE att använda stenmjölet till dränerande material i din grund. Rekommenderar makadam – vet att grundentreprenörer föredrar dräneringsgrus då det är enklare att jämna av.
Vänliga Hälsningar
Micke
