Fråga från anonym*

Hej
I mitt radhus så har jag haft 3 vattenskador 2016-2017 och nu vid start av återställande så bekymrar det mig att det finns betongsprickor samt att marken sjunker ner.Jag skulle vilja ha någon form av besiktning innan jag återställer,men vem?
Det har även varit en radhusbrand i radhuslängan för [X]* år sedan.

Huset är byggt 1968 på betongplatta.

Svar från Micke

Hej ,

Besiktningsmän/kvinnor vill av någon anledning inte ta i sättningar. För stora risker med stämningar tror jag är anledningen. Du kan däremot ta hjälp av experter jag har.

Skickar över geotekniker för en eventuell sättningsutredning och kontakter för pålning alt geopolymerer beroende på val av hur du ska förstärka din konstruktion.

Läs också mer om sättningar här.

mvh
Micke
PS:
* Denna post är avanonymiserad av mig då jag bedömer den som känslig för frågeställaren.
Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS

Fick du hjälp av denna artikel