Warning: Undefined variable $popclass in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163
Warning: Undefined variable $image_with_text in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163

Fråga från Jimmy från Ängelholm
Hej Micke, Jag har precis köpt en tomt så där står ett 1,5 plans hus med en källare som är 93+ 60m2. Min tanke är att riva huset och bygga ett nytt. Kan man riva källaren ( knacka sönder grunden och välta in väggarna och knacka sönder dem. Där efter lägga ett nytt bärlager för att kunna gjuta en ny grund till det nya huset? Eller måsta man schakta bort det ? Källaren är 210 cm och sticker upp ca 80 cm ovan mark. Så där bör ju bli utrymme/höjd för bärlagret.
Tack på förhand / Jimmy
Svar från Micke
Hej Jimmy,
Jag misstänker att källarnaväggarna är av typ leca/lättbetong, betong eller liknande. Det går bra att riva väggarna ner i källarhålet. Du behöver inte schakta bort materialet. Det är dock viktigt att ta bort allt organiskt material som träreglar och liknande. Välj ett bärlager (exempelvis makadam) som fyller ut hålrummen mellan byggresterna. Var noga med att packa materialet ordentligt så du inte får sättningar.
Vänliga Hälsningar Micke
