Warning: Undefined variable $popclass in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163
Warning: Undefined variable $image_with_text in /home/husgrund/public_html/wp-content/themes/husgrundershop-child/functions.php on line 163

Fråga från Karl i Svedala
Vi ska bygga ett Attefallshus och har tänkt uppföra Attefallshuset på en del av tomten som ligger lite illa till. Hur långt klarar en betongbil att pumpa ut betongen.
Hur fungerar det med betongpumparna, klarar de av att pumpa över hustak och sedan ner till plats bakom en byggnad.
Hälsningar Karl
Svar från Micke

Att få ut betong till en byggplats är ofta inte ett problem men påverkar snarare priset.
Det är ibland skillnad på att pumpa ut betongen till gjutplatsen och att ha en betongbil. Det finns så kallade rotpumpar. Då kommer kommer roterbilen och betongpumpen med samma bil. En bil med rotpump når oftast inte mer än 20 meter men man kan ofta förlänga räckvidden på en sådan bil så den klarar betydligt längre sträckor på upp till 110 meter. Behöver man mycket betong kan man beställa ut både en rotpumpbil och komplettera med en vanlig roterbil.
Det finns dessutom möjlighet att använda pumpgropar och liknande vartifrån du kan schakta din betong om du har riktigt långt mellan gjutplatsen och dit betongbilen når.
Läs vad betongbil och betong kostar här.
hälsningar Micke
