Fråga från anonym
Hej Vi är intresserade av ett hus som är till salu. Dessvärre har det visats att de är nån form av mögellukt i huset och nu tror vi att de är så illa att det är brister i krypgrund som orsakat detta. Min fråga egentligen då är vad kan man tro att de går på att renovera om vi tror de värsta att trossboren behöver bytas ut samt även sylkonstruktionen behöver bytas ut? Har inte omkretsen på fastigheten tyvärr. Tacksam av svar. /Daniel
Svar från Micke
Hej ,
Jag har för avsikt att snabbt kunna svara på denna typ av fråga om att renovera krypgrunden för hus till salu. Inte helt lätt dock.
Men jag jobbar på det. Tills dessa får jag hänvisa till entreprenörer som gör sånt här samt mina kalkylatorer.
Men du har flera typer av problem som det låter. Och det kan lösas på flera sätt. Så det beror lite på vad du vill göra åt dina problem.
Lösning ett: Gjut igen krypgrunden
Detta är mitt första val för du fixar till den dåliga konstruktionen för gott.
Här har jag beskrivit hur du gör detta genom att gjuta igen krypgrunden.
Detta är dock också det kostsammaste skulle jag tro. De andra lösningarna är mer lappa och laga.
Lösning två: Byt syllarna och isolera grunden samt avfukta
Här har jag skrivit om att byta syllar på en krypgrund.
Här har jag skrivit om att avfukta krypgrunden.
Skriver detta i mail till dig där du också får tillgång till de entreprenörer jag pekat ut som de bästa jag hittat under mina år med denna hemsida (2010). Det betyder inte att de är bäst i Sverige, bara att de är de bästa jag hittat, men det betyder nog något 🙂
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS
