Jämna av berghäll med betong

Fråga från Tobias från Norrtälje

Hej Micke.
Vi har köpt ett hus med fristående garage där ytterväggarna är byggda på en gjuten sockel. Golvet i garaget består av en plan berghäll i storleksordningen 5×8 m. Berghällen sluttar något mot väggarna och min fråga är om jag kan göra en pågjutning direkt på berget för att få ett plant golv i garaget?

Svar från Micke

Hej Tobias,

Efter diskussion har jag förstått att du har begränsad höjd därför inte vill isolera.

Du behöver på något sätt förankra din betongplatta i berget. T.ex. med dubb.
Du behöver ha en armerad konstruktion och det föreligger en klar risk för fukt i plattan. För att då inte få rost i armeringen behövs det ett täckande betongskikt på båda håll på minst 4 cm.
Dvs du behöver för en normal betongplatta då på cirka 10 cm.

Du skulle kunna ta kontakt med en firma som jobbar med fiber betong (som man gör i berg när man bygger tunnlar och liknande). Då skulle du kunna jobba med en tunnare konstruktion som inte behöver armeras med järn.

Vänliga Hälsningar
Micke

Fick du hjälp av denna artikel