
Fråga från Tobias från Norrtälje
Hej Micke.
Vi har köpt ett hus med fristående garage där ytterväggarna är byggda på en gjuten sockel. Golvet i garaget består av en plan berghäll i storleksordningen 5×8 m. Berghällen sluttar något mot väggarna och min fråga är om jag kan göra en pågjutning direkt på berget för att få ett plant golv i garaget?
Svar från Micke
Hej Tobias,
Efter diskussion har jag förstått att du har begränsad höjd därför inte vill isolera.
Du behöver på något sätt förankra din betongplatta i berget. T.ex. med dubb.
Du behöver ha en armerad konstruktion och det föreligger en klar risk för fukt i plattan. För att då inte få rost i armeringen behövs det ett täckande betongskikt på båda håll på minst 4 cm.
Dvs du behöver för en normal betongplatta då på cirka 10 cm.
Du skulle kunna ta kontakt med en firma som jobbar med fiber betong (som man gör i berg när man bygger tunnlar och liknande). Då skulle du kunna jobba med en tunnare konstruktion som inte behöver armeras med järn.
Vänliga Hälsningar
Micke
