Fråga från anonym

Hej, Vi har efter att under en längre tid känt en misstänkt lukt i 70-talsvillan vi köpt fått konstaterat av Anticimex att det med största sannolikhet är syllarna som är problemet. Huset är byggt med platta på mark och har tryckimpregnerade syllar mot plattan och fukthalten i dessa är förhöjd. Rekommenderad åtgärd är att byta ytterväggssyllarna utifrån, så vi är nu på jakt efter någon som kan hjälpa oss med detta arbete. Vänligen, Mattias

Svar från Micke

Hej ,

Trist för er. Men samtidigt är syllproblem ett mycket vanligt problem som därmed har flera olika lösningar.

Jag har sedan starten av hemsidan 2010 lärt känna många experter inom grundläggning och grundrelaterade renoveringar.
Kring problem som har med fuktiga och eller tryckta syllar och bjälklag som ofta luktar illa också så har jag en bra firma nära dig som gjort ett mycket gott intryck på mig. Föreslår en förutsättningslös kontakt med dem.

Lycka till med ditt projekt och hälsa från mig så hoppas jag att du kommer du få extra bra hjälp.

mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS

Fick du hjälp av denna artikel