Fråga från anonym*
JAg har byggt till vårt hus och har nu fått misstänkta sättningar i tillbyggnaden? Sprickbildning vid fönster, lutande golv och sprickor i grundmuren. Hur går man vidare?
Svar från Micke
Hej ,
Om man misstänker sättningar så är det är viktigt att man skiljer på vem man tar in och när? Vill du ha ett oberoende utlåtande (dvs du vill ha en sättningsutredning) eller vill du komma i kontakt direkt med de som eventuellt kan ordna ditt uppkomna problem.
Min rekommendation är alltid att börja med en utredning, men jag har märkt att många hoppar över detta steg, då ska inte jag stå i vägen 🙂
Sättningsutredning med duktiga konstruktörer och geotekniker
Man bör alltid börja med att konstatera varför huset sjunker och vad man kan göra åt det. Alla grundförstärkningstekniker fungerar t.ex. inte för alla markförhållanden. Geopolymer fungerar t.ex. dåligt i vissa lerjordar, vilket är en vanlig jord vid sättningar. Och vissa hus är felkonstruerade. Speciellt källare är känsliga för jordtryck exempelvis. Därför vill jag rekommendera att man låter en expert på både konstruktion och geoteknik utlåta sig först, gärna med enkla medel. Ofta räcker bilder, geoplacering (dvs vart ligger tomten) och ett telefonsamtal så kan man dra lite mer slutsatser.
En komplett sättningsutredning kostar sedan otroligt olika beroende på om geoteknikerna kan dra slutsatser utifrån de geokartor mm som finns kring ditt område (de analyserar data från redan gjorda borrningar i ditt område historiskt) eller om ett platsbesök och efterföljande prover behöver göras.
Problemet jag märkt är däremot att framförallt geotekniker är extremt svåra för privatpersoner att komma åt. De jobbar mest mot företag. Så det tog mig lång lång tid att hitta bra firma för detta. Nedan firma kan både geoteknik och huskonstruktion.
Så mitt tips är att köpa någon timme av bolaget jag skickat till dig och diskutera helt fritt.
Seriösa grundförstärkningsexperter
Vissa av mina besökare vill dock komma i kontakt med entreprenörer direkt. Och då finns det många olika grundförstärkningsprinciper (pålning, geopolymer, kalkpelare mm). Beroende på konstruktionen av ditt hus och dina markförhållanden så är olika metoder lämpliga.
Kring pålning så har Pålplintar gjort ett bra intryck. Rekommenderar dock att du vet om ifall ditt hus klarar en pålning innan du kontaktar dem (se konstruktörer ovan). Kolla med geoteknikerna vilka han känner till för de olika valen de ser att du kan ta.
mvh
Micke
PS: *Frågan är avanonymiserad pga känslig renovering
Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS
