Fråga från Johnny från Västerås
Hej.
Vi bor i ett radhus från 1979. Ungefär mitt i radhuset finns en trappa med 3 väggar runt sig. Åtminstonde 2 väggar är bärande för övervåningen. Trappan är en typ av spiraltrappa med en pelare i mitten och utrymmet är ca 3,5kvm stort. Under trappan står en bokhylla med en yta av ca 0.8kvm med en vikt på ca 500kg. Detta verkar gått bra. Nu vill jag klämma in en till bokhylla av högre modell där också med liknande totalvikt (500kg) med en yta av 0.4kvm.
I ritningarna har man bara noterat ”kantförstyvad betongplatta”. Golvbelägning, armerad enskikts betongplatta på mineralullsskiva. Kantisolering av lättklinkerblock.”. Jag har funderat på om detta börjar bli för tungt? Tjockleken på plattan är inte känd men om du tror det är gränsfall hur tjock bör den vara? Om du kan hjälpa mig skulle det uppskattas.
Mvh.
Svar från Micke
Hej Johnny,
En normal platta (100 mm tjocklek med 5×150 nät) klarar detta.
Vill du vara helt säker så kan det vara bra att kolla med en konstruktör.
Jag har flera om du vill prata med någon
Lycka till nu med ditt projekt.
mvh
Micke
PS: Här är villkoren kring ansvar och liknande för mina tips, frågor och svar på husgrunder.com och läs mer om hur jag jobbar med denna hemsidan här.
:DS
